Jak leczyć bruksizm?

Naturalne zęby są ciągle narażone na działanie różnych czynników, które mogą powodować ich niszczenie. Naszym zadaniem jest chronienie ich przed takimi działaniami, gdyż w przypadku utracenia zębów stałych nie pojawią się już kolejne, naturalne zęby. Szczęśliwie, szkliwo zębów stałych to jedna z najtwardszych tkanek w organizmie ludzkim — nie znaczy to jednak, że nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne czy wynikające z działania szkodliwych bakterii i kwasów. Jedną z chorób, która może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego tkanki zębów, jest bruksizm. W tym artykule dowiesz się co to jest bruksizm, jakie są przyczyny bruksizmu i jak leczyć bruksizm.

 

Co to jest bruksizm?

 

Powinieneś wiedzieć co to jest bruksizm, gdyż z tą chorobą zmaga się nawet 10% społeczeństwa. To oznacza, że statystycznie co 10 osoba, którą mijasz na co dzień, zmaga się z bruksizmem. W tym artykule dowiesz się także jak leczyć bruksizm — bo wbrew pozorom leczenie bruksizmu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. 

 

Bruksizm jest chorobą polegającą na tym, że pacjent mimowolnie zgrzyta i zaciska zęby. Pacjenci często nie są świadomi, że zmagają się z tego rodzaju schorzeniem, gdyż choroba ta ujawnia się z reguły wtedy, gdy pacjenci śpią. Można to dostrzec tylko po jej efektach — zęby stają się starte, pojawia się ból stawów skroniowo-żuchwowych i nie tylko. Osoby, które śpią z partnerem, mogą dowiedzieć się o tej chorobie wcześniej — gdyż zgrzytanie i stukanie zębami jest dość głośne i utrudnia komfortowy sen. 

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak leczyć bruksizm i jego objawy, warto jest wyróżnić co się dzieje w momencie, gdy zmagamy się z bruksizmem. Pierwszym najczęstszym objawem jest nadwrażliwość zębów, którą pacjent może początkowo wiązać z czymś innym. Niemniej jednak pękanie szkliwa, starta powierzchnia zębów, ból żuchwy, okolicy oczodołów, szum w uszach — te objawy mogą oznaczać, że dany pacjent zmaga się z bruksizmem.

 

Przyczyny bruksizmu

 

Tego, jak leczyć bruksizm, dowiesz się poznając przyczyny tej choroby. Znasz już część efektów bruksizmu, dlatego wiesz, że jest to niezwykle groźna choroba dla twoich zębów. Zastanówmy się jednak, skąd się bierze bruksizm i jak z nim walczyć, aby leczenie bruksizmu było efektywne. Do przyczyn bruksizmu zalicza się:

  • Nadmierny stres,
  • Predyspozycje genetyczne, 
  • Wady zgryzu,
  • Źle dopasowane rozwiązania protetyczne, 
  • Częste żucie gumy, 
  • Nerwica.

 

To tylko jedne z wielu przyczyn, które mogą powodować bruksizm. Niemniej jednak warto jest zauważyć, iż ta choroba nie wynika stricte z przyczyn związanych z zębami — jej źródłem mogą być także problemy związane z psychiką pacjenta. Nadmierny stres pacjent może nieświadomie odreagowywać podczas snu — dlatego leczenie bruksizmu w takiej sytuacji powinno uwzględniać też na przykład psychoterapię.

 

Leczenie bruksizmu wymaga w wielu przypadkach stosowania szyny relaksacyjnej. Szyna relaksacyjna chroni zęby przed tarciem o siebie, co ograniczy skutki choroby. Niemniej jednak nie stanowi to rozwiązania problemu. Jeśli cierpisz na bruksizm — skontaktuj się ze stomatologiem.

 

Dodaj komentarz